Toksyna botulinowa „botoks” kontra migrena

By 23 stycznia 2019Blog

Migrena – wyzwanie dla lekarzy

Przewlekła migrena jest ciężką i skomplikowaną w diagnostyce oraz leczeniu jednostką chorobową. Jej rozpoznanie, stanowi często wyzwanie nawet dla specjalisty z zakresu leczenia przewlekłego bólu głowy i neurologii.

Skuteczny sposób walki z migreną!

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany tzw. Botoks, stosowany jest w medycynie od wielu lat. Pierwszymi leczonymi za pomocą toksyny botulinowej przypadłościami chorobowymi, było leczenie dystonii – choroby układu nerwowego, która prowadzi do mimowolnego wykonywania ruchów lub kurczu powiek. Kolejnym innowacyjnym i cieszącym się powodzeniem oraz skutecznością działania z botoksu , było zastosowanie go w medycynie estetycznej. Tu toksyna botulinowa zawojowała świat. Jej niesamowite właściwości „prostowania zmarszczek”, stało się niesamowitą, bardzo popularną metodą upiększająco – odmładzającą. Pacjenci korzystając z tego sposobu upiększania i odmładzania twarzy, mogli w końcu w skuteczny sposób, nie używając skalpela zniwelować widoczność zmarszczek.

Jednak nie tylko poprawą wyglądu cieszyli się pacjenci poddający się zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Osoby zmagające się  z migrenowym bólem głowy , zauważyli również zmniejszenie, a w niektórych przypadkach całkowite ustąpienie migreny.

Skuteczne i długotrwałe działanie botoksu

Po przeprowadzeniu szerszych, dokładniejszych badań potwierdzających skuteczność botoksu, w 2010 roku w USA zatwierdzono leki z toksyny botulinowej do leczenia bólu przewlekłej migreny.

Mechanizm przeciwbólowego działania toksyny, wynika z blokowania przez nią sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego (unerwiającego znaczną część głowy). Zabiegten, prowadzi do długotrwałego, jednak odwracalnego odłączenia i hamowania reakcji prowadzących do powstawania migrenowego i napięciowego bólu głowy.

Działanie przeciwbólowe botoksu, zaczyna być zauważalne już po około trzech dniach od zabiegu i utrzymuje się od 3 do 6 miesiecy.

Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo

Leczenie migrenowego bólu głowy jest skuteczne u około 80% pacjentów. Ponad połowa pacjentów mówi o całkowitym ustąpieniu migreny, pozostała część zauważa, że migreny przebiegają zdecydowanie łagodniej oraz występują znacznie rzadziej niż miało to miejsce przed zabiegiem.

Wiele osób obawia się tego zabiegu, jednak obawy w tym przypadku , są bezpodstawne. Zabieg wykonywany jest  przez specjalnie przeszkolonego do wykonywania tego typu zabiegów lekarza. W czasie zabiegu ostrzyknięte zostaje czoło, skronie, mięśnie karku i potylica pacjenta. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, a pacjent po jego wykonaniu może spokojnie wrócić do aktywnego, wykonywania codziennych czynności.