Plastyka powiek

By 27 lutego 2019Blog

Blepharoplastyka

Blepharoplastyka czyli plastyka powiek – operacja usuwająca nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek.

Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zwykle trwa około godziny. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, jeżeli zachodzi taka potrzeba częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu powiekowego.

Korekcja powiek

Korekcja powiek znacznie poszerza pole widzenia ograniczone przez opadającą, zwiotczałą skórę powiek, dodatkowo poprawia wygląd twarzy i samopoczucie, postrzeganie przez innych ludzi. Zabieg może jednak nie spełniać w 100% oczekiwań pacjenta i dlatego w każdym przypadku decyzję o poddaniu się zabiegowi trzeba bardzo dokładnie i poważnie przemyśleć.

Korekcję opadających powiek można wykonać do dwóch razy w życiu, efekt zabiegu utrzymuje się około 10-20 lat.

Przeciwskazania

Zabieg korekcji opadających powiek nie jest wykonywany, gdy pacjent choruje na:

 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zmiany ropne skóry w okolicach oczu,
 • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,
 • ciężkie choroby serca,
 • zaawansowane stadium cukrzycy

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem wykonuje się badania krwi : morfologię i INR, oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania np. poziom TSH w chorobach tarczycy. Dla Państwa bezpieczeństwa przed zabiegiem zaleca się wykonanie szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B ( WZW B ) u osób, które do tej pory nie przyjęły szczepionki. Aby po latach sprawdzić skuteczność wcześniej wykonanego pełnego schematu szczepienia WZW typu B można wykonać z krwi test anty-HBs, który oceni ilość przeciwciał w organiźmie, a tym samym skuteczność szczepienia.

Kobiety nie powinny być operowane w czasie miesiączki z powodu podwyższonego w tym okresie progu bólu.

Na 7 dni przed zabiegiem nie można zażywać leków przeciwzakrzepowych , w tym aspiryny.

Wskazane jest natomiast przyjmowanie w tym czasie Vit.C 3 x 100 mg lub Rutinoscorbinu 3x 1 tabl.

W dniu zabiegu pacjent powinien być po lekkim posiłku i lekach, które przyjmuje na co dzień, poza wyżej wymienionymi.

Zalecenia po zabiegu

 • W dniu zabiegu można zastosować zimne okłady na powieki ( nie zdejmując opatrunków ), w razie dolegliwości bólowych przyjmować leki p/bólowe co 6 godzin (nie można stosować Aspiryny !) nie dłużej jednak niż 1-2 dni.
 • W następnym dniu po zabiegu należy zdjąć opatrunki, przemywać rany 2-3 x dziennie solą fizjologiczną, delikatnie osuszać, 1x dziennie (na noc) posmarować rany niewielką ilością ung.Neomycini.
 • Nadal przyjmować Vit.C 3×100 mg lub Rutinoscorbin 3 x 1 tabl. przez dalsze 7 dni. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe ponownie mogą je zacząć stosować.
 • Zdjęcie szwów i badanie kontrolne następuję 6-10 dni po zabiegu.
 • Do 3 miesięcy po zabiegu należy wykonywać masaż uciskowy blizny pooperacyjnej, przez pierwsze tygodnie można dodatkowo stosować podczas masażu ung. Cortineff.
 • Makijaż można nakładać dopiero 7-10 dni po zdjęciu szwów – wtedy również z reguły ustępuje obrzęk okolic oczu.
 • Przez miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego, a przez cały rok chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym.
 • Po około 2-3 miesiącach wskazane jest uzupełnienie operacji plastyki powiek o wykonanie w okolicy oczu zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2 (lasera frakcyjnego) , który pozwoli na znaczące zredukowanie blizn pooperacyjnych i zwiększenie ostatecznego efektu wizualnego, kosmetycznego i funkcjonalnego.